-
Když se v roce 1971 v Londýně otevřelo první Hard Rock Cafe, nikdo ještě netušil, že za několik desítek let bude právě tahle síť vlastnit největší sbírku hudebních memorabilií na světě. Za pětačtyřicet let své existence nasbíral americký řetězec přes 75 tisíc unikátních předmětů vzdávajících hold historii i současnosti světa rock’n’rollu. V Headlineru můžete od tohoto čísla pravidelně číst nejzajímavější story o exponátech v pražské pobočce. Poprvé třeba o podprsence Blondie.
text Oliver Bláha-McGillick
foto Jan Nožička
Hard Rock Cafe
Ve sbírce Hard Rock Cafe najdete všechno od trsátek přes kytary a kostýmy až po auta, a dokonce i autobusy. Po celém světě provozuje Hard Rock více než dvě stě provozoven. V té tuzemské na Malém náměstí v historickém centru Prahy je k vidění sbírka čítající přes tři stovky syrové rockové historie…
Začátek a zapomenutá kytara
Jak k tomu ale tahle značka přišla? Musíme se vrátit zpátky v čase. Ten, kdo v sedmdesátých letech v Londýně v hudební branži něco znamenal, se dřív nebo později otočil na pár drinků právě v Hard Rocku. Chodili tam členové The Who, Rolling Stones, Beatles či sám Eric Clapton. A byl to právě legendární „Slowhand“, který si chtěl své oblíbené místečko na baru vyzdobit vlastní kytarou. A tak do sbírky věnoval historicky první předmět – červený Fender Lead. Jeho počínání nezůstalo bez povšimnutí – o týden později dorazil balíček od Peta Townshenda, kytaristy The Who. Byl v něm jeho Gibson Les Paul a s ním krátký vzkaz: „Ta moje je lepší než ta jeho! S láskou, Pete.“ Poté přihodila svou podprsenku legendární Blondie a zbytek je již historie…
Claptonovy osobní věci jsou k vidění i v Hard Rock Cafe Praha. Jeho působení v období 60. a 70. let tu prezentuje sametové sako z dob kapely Blind Faith, která následovala po rozpadu The Yarbirds, v nichž se vystřídali například Jeff Beck nebo Jimmy Page.
Co se týče podprsenky od Blondie, tak tu v Praze sice nenajdete, ale zato můžete narazit na originální fotografii z roku 1977, kdy se Blondie nechala pro tehdejší Punk Magazine vyfotit společně s Joey Ramonem ve svém newyorském bytě. Na posteli se jim povalovaly noviny s titulním článkem o tehdejším postrachu New Yorku – sériovém vrahovi, který si říkal „Son of Sam“.
A Pete Townshend? O pár metrů dál se leskne jeho podpis na originálním obalu desky Quadrophenia z roku 1973, kterou pro The Who kompletně složil.
Průvodce
1
1

Předchozí článek:
Primal Scream: Spolek nezničitelných

Další článek:
Simple Plan: Kritici nás nemají rádi