Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Headliner

Vojtěch Dyk

Rozhovor

Elis

Start

Čerstvé (z)boží

Portrét

Enter Shikari

Headliner

Eminem

Enface

Korben Dallas

Rozhovor

Živé kvety

Anketa

Nominace na čtenářskou desku roku 2014

Anketa

Nominace na čtenářskou desku roku 2014

Story

Mark Ronson

Vzpomínáme

Zůstala po nich muzika

Rozloučení

Joe Cocker

TOP

10 vět, které by muzikanti neměli říkat

Story

Scott Stapp

Story

Moby

 • RectangleGraphicLineGraphicLine

  text Šárka hellerová

  foto warner music

  moby

  Hudba je jenom pohyb zvuku

  RectanglePolygon
   

  5

  GraphicLine
   

  story

  1

 • U příležitosti reedice alba Hotel: Ambient vyjel v prosinci Moby na své první „světové ambientní turné“ čítající čtyři koncerty. První tři se uskutečnily v kapli hollywoodského hřbitova v pěším dosahu umělcova domova, počtvrté zazněla ambientní show v Mohavské poušti v místě zvaném Integratron, jež architekt postavil podle plánů, které mu předali mimozemšťané.

  GraphicLineGraphicLine

  „Před několika lety mě někdo zastavil a zeptal se, jestli nevím, kde by mohl získat kopii alba Hotel: Ambient. Ve své nevědomosti jsem musel přiznat, že nemám ponětí. Pak jsem si uvědomil, že tu nahrávku nemám ani já, a to jsem ji stvořil,“ vysvětluje americký muzikant na svém webu, proč se rozhodl deset let starou desku znovu vydat.

  Původní album vyšlo v roce 2005 a existuje pouze v deseti tisících kopiích, které byly limitovaným bonusem k řadovému albu Hotel. Takové množství znamená pro hudebníka, jehož alba Play z roku 1999 se prodalo přes dvanáct milionů kusů, opravdu

  velmi raritní edici. Moby se už dříve snažil přesvědčit vydavatelství EMI, aby nahrávku znovu vydalo. Nicméně ani se prý nedivil, že ze strany firmy nebyla chuť riskovat komerční neúspěch s intimním atmosférickým albem, na kterém nejsou žádné vokály.

  Jakmile ovšem téměř po deseti letech získal práva k hudbě zpět, rozhodl se desku okamžitě znovu vydat. Kromě původních remasterovaných písní na ní posluchači najdou některé skladby v rozšířené verzi i nový materiál. Do ambientního žánru nově přepracoval například písně Porcelain a We Are Made Of Stars.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  story

  2

 • RectangleGraphicLineGraphicLine

  To album jsem natočil jako útočiště, jako protiváhu každodennímu stresu

   
  GraphicLineGraphicLine

  Ztracený Bowieho klobouk

  Moby je abstinent, vegan a jogín. Na dotaz fanouška, jaká je jeho nejoblíbenější droga, nedávno odpověděl, že kofein. Tak tomu je dnes. Ani náznakem ovšem nepředstírá, že tomu tak bylo vždy. Dlouho měl pověst „zdrženlivého techno mnicha“, a to i v době, kdy se opíjel šestkrát, sedmkrát do týdne. Jeho nejoblíbenějším drinkem byl Beton sestávající půl napůl z vodky s pivem. V rozhovoru pro deník Guardian přiznal, že jedna z věcí, které ho z toho období nejvíc mrzí, je, že ztratil klobouk, který mu daroval David Bowie.

  Polygon

  Taxes varoval: „Vzhledem k povaze ambientní hudby, která je velmi tichá, je možné, že někteří z lidí, kteří na koncert přijdou, dojdou k závěru, že to byl nejnudnější koncert, na kterém kdy byli. Na pódiu budu já, spousta elektronických zařízení a budu hrát hodně potichu. Doprovázet to budou velmi skromné, tlumené vizualizace. Rozhodně to nebude obvyklé dynamické představení. Mám obavu, že ten, kdo bude očekávat velkou živou kapelu, která bude hrát největší hity, se bude nudit a odejde zklamaný. Aby si lidé koncert užili, pomůže, když přijdou s aspoň povrchní znalostí žánru. Pak jim to snad bude dávat větší smysl,“ řekl o vystoupeních elektronický hudebník.

  Před prosincovými koncerty dokonce své fanoušky v rozhovoru pro server Death and

  „Naprosto rozumím, že tichá ambientní deska vydaná v roce 2014 nebude závratným úspěchem, kterého by se prodaly miliony. Když si ji koupí víc než deset lidí, budu překvapený,“ svěřil se Moby novináři z USA Today.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  story

  3

 •  
  GraphicLineGraphicLine

  Úspěch se neodpouští

  Nejúspěšnější Mobyho deskou je Play z roku 1999. Prodalo se jí víc než 12 milionů. Časopis Rolling Stones napsal: „Play není první deska, která udělala z omezeného techno nerda rockovou hvězdu, ale je první, která z něj udělala popovou senzaci.“ Každá z písní na albu byla použita v reklamě. „Zdá se, že to lidem vadilo, což se mi vždycky zdálo ironické. Vzít si peníze za reklamu od firmy, která vyrábí auta, bylo jako zlo. Koupit si auto a zaplatit za to té samé firmě bylo v pohodě. To se mi zdá trochu nekonzistentní,“ řekl Moby Guardianu.

  Své příznivce ovšem neodradil a koncerty byly vyprodané dlouho dopředu. Výtěžek z koncertu v Integratronu věnoval Moby na rekonstrukci stavby. „Možná to bude znít samoúčelně, ale je to opravdu klidná, pěkná deska, kterou miluji. Mám pocit, že smysl ambientní hudby je užitkový. Slouží ke konkrétnímu účelu v něčím životě. Můžete si ji pustit a je velmi nenáročná, uklidňující, někdy slouží jako útočiště, jako protiváha každodennímu stresu. Hlavně proto jsem ji chtěl vydat,“ odkryl své pohnutky pro server Losangeles.com.

  Devětačtyřicetiletý muzikant, vlastním jménem Richard Melville Hall, tvrdí, že v době, kdy prodeje hudby nejsou, co bývaly, pramení většina satisfakce z vlastního procesu tvorby. Jde mu o vyvolání emocí vlastních i posluchačových a radost z umění. A pak je tu podle Mobyho stále samotné kouzlo hudby tak, jak ho popsal v rozhovoru pro internetový magazín Do Androids Dance? „Hudba je zvláštní umělecká forma, protože technicky vzato jsou to jen molekuly vzduchu, které se jinak hýbou. Hudebník nic nevytváří, jenom hýbe s molekulami vzduchu. Když zkusíte o hudbě přemýšlet jako o vzduchu, daří se jí nějak roztancovat lidi, rozbrečí je, hraje se na svatbách, na pohřbech, na křtech. Někteří lidé se kvůli hudbě přestěhují, ostříhají se a začnou se jinak oblékat. A je to jenom jiný pohyb vzduchu. To je do velké míry důvod, proč jsem zasvětil svůj život tvorbě hudby. Protože je tak zvláštně magická a mocná.“

  Po vydání reedice počinu Hotel: Ambient

  můžeme v blízké budoucnosti od Mobyho očekávat i další hudební kouzla, protože ve svém novém domě pracuje na dalším albu. „Jelikož ale není dokončené, nevím ještě, jak bude znít. V dnešní době je na vydávání desek krásné, že doufám, že mě bude bavit nahrávání, desku vydám a někomu se snad bude líbit. Zatímco dřív jsem doufal, že si ji někdo koupí. Přirovnal bych to k básníkům, kteří svou tvorbu vydávají vlastním nákladem. Neočekáváte, že to bude zas tak moc lidi zajímat, ale prostě to milujete.“

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  story

  4

 • Rectangle
   
  GraphicLineGraphicLine

  Moby gratis

  Prostřednictvím webu Mobygratis.com poskytuje Moby většinu svého hudebního katalogu zdarma filmařům, kteří jej použijí pro nekomerční účely. Jakmile dílo, v němž je hudba využita, generuje nějaký zisk, zavazuje se jeho autor zaslat podíl neziskové organizaci Human Society, která se angažuje za práva zvířat. K tomuto projektu Mobyho inspirovali přátelé, kteří vytvářeli filmy pro neziskové účely. „Mám hodně kamarádů, kteří pracují pro neziskovky, a jeden z opakovaných problémů, se kterým se setkávali, byla cena licencí hudby pro filmy.“ A tak jim Moby dal k dispozici téměř vše, co měl.

  Polygon
   
   
   

  5

  GraphicLine

  story

  5

 
×
Čtete:
2015/1
Moby

Portrét

Charli XCX

Výročí

Tom Waits

Po stopách

Kdo je Mirek Tabák?

Odhalení

Petr Ostrouchov

Výročí

Tina Turner

Nominace

Cena Apollo

Rozhovor

Josef Sedloň

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

Objektivem

2014 Objektivem

Objektivem

Jan Nožička

Objektivem

Ivan Prokop

Objektivem

Martin Semenysin

Objektivem

Tomáš Třeštík

Objektivem

Andrea Sovová

Objektivem

Vojta Florian

Objektivem

Kryštof Kalina

Objektivem

Jakub Macháček

Insider

Michal Thomes

Test

HD kvíz

Ženský element

Macy Gray

Co poslouchá

Ondřej Kobza

Tip

Wounds

Televize

Videorama

Rozhovor

Voxel

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Hard & Heavy

Ocelové srdce

Jazz Blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Pohled

Slabý rok 2014

Deska měsíce

Vojtěch Dyk

Recenze

Recenze 15. ledna 2015

Recenze

Recenze 1. ledna 2015

SMS/REC

SMS/RECenze

Duel

Wu Tang Clan

Naživo

Lamb

Naživo

Taking Back Sunday

Naživo

Selah Sue

Naživo

Vypsaná fixa

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.