Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Novinky

Headparáda

Headparáda

Zaostřeno

Prokopat se ven

Pražské devadesátky ožijí ve filmu

Ve studiu

5 otázek pro… Oceán

Zaostřeno

Abendband

Tak trochu na severozápad

Festival

Metronome Festival

Zahájení bude ve velkém stylu

Obrazem

Mačkátkem Macháčka

Pohled

Nejúspěšnější hudební pořad

Zaostřeno

Čistý festival

Na Rec. Stage bude recyklovaná show i striptýz

Můj soundtrack

Petr Kopfstein

Na U2 se nedá zapomenout

Čerstvé (z)boží

Ivana Mer

Mezi námi vílami

Zaostřeno

Festival Respect

Co se hraje ve světě

Headliner

James Cole

Sestup do hlubin

Téma

Hudba vs. Politika

Mohou zpěváci mluvit?

TOP

Dobrý den, kozy ven

12 klipů nevhodných k práci

Rozhovor

Muse

Jsme jako loutky na šňůrkách

TOP

20 songů na zlomené srdce

aneb jak zvládnout rozchod

Albumstory

Prince

Purple Rain

Rozhovor

Royal Republic

My hrajeme Chuck Norris rock

Story

Skyline

Pořád stejně jako v osmnácti

Hlášky

Rob Zombie

Nejlepší věci přijdou, když máte hlad

Rozhovor

Hooverphonic

Žádný stres, jenom spousta zábavy

TOP

Bob Dylan

Jako solnej sloup aneb 10 Bobů po Česku

Ženský element

Rihanna

Ženu ani květinou neuhodíš

Příběh

Dj Derek

Záhadná smrt nejstaršího dýdžeje světa

Dotazník

Atmo Music

Nikdy jsme nekalkulovali

Rozhovor

Slowdive

Líbánky po dvaceti letech

Rozhovor

Caro Emerald

Jsem jen holandská holka

TOP

Hvězdy z ulice

aneb 9 bezdomovců mezi hudebníky

Story

Mumford & Sons

Jak se zrodil fenomén

Téma

Slavní a neznámí

Enface

Catfish and the Bottlemen

Chceme naplnit stadiony

Průvodce

Hard Rock Cafe

Jak prase obletělo Londýn

Retro

AC/DC

Drolící se monument

Televize

Videorama

Rozhovor

Of Monster And Men

Island nás vytvaroval

Rozhovor

Nano

Nové začátky i naděje

Jackie Crash

Angels & Airwaves

Po stopách Blink-182

 • Týpek, za kterým jsme se tentokrát s naší kamerou vypravili až do San Diega, hraje v kapele se zakladatelem dnes již legendárních Blink-182 Tomem DeLongem. A protože ten jako hudebník a umělec velmi ovlivnil Jackie Crash, čekali jsme až osudové setkání.

  Angels and Airwaves

  Po stopách Blink-182

   

  Těsně před zapnutím kamery obléká flanelovou košili, kterou zapíná až ke krku, učeše vlasy, nasadí kšiltovku a hlas se mu začíná třást

  text Jan Šamla

   

  Věci k prodeji doplňují zajímavé kousky z osobní sbírky – kytary, vlastnoručně upravené oblečení atd. Tohle místo musí zasáhnout každého fanouška punk rocku. Na závěr si dáváme v přilehlém bistru poprvé v životě nitro coffee a vychutnáváme pohodovou slunnou atmosféru.

  David je asi nejslušnější punker, kterého známe. Na chod kavárny dohlíží v triku Macbeth, roztrhaných džínách a kožených botách. Těsně před zapnutím kamery obléká flanelovou košili, kterou zapíná až ke krku, učeše vlasy, nasadí kšiltovku a hlas se mu začíná třást. Chceme točit přímo před kavárnou, David nás však prosí, zda můžeme jít za roh – aby ho neviděli lidé, že se bude cítit lépe.

  David vypráví o tom, že se do punk a hard core scény dostal přes skateboarding již ve dvanácti letech. Tehdy mu první desky pouštěla sestra a s úsměvem dodává, že tu hudbu nesnášel. První zlom přišel s deskou „Start Today“ (1989) od Gorilla Biscuits. „Tohle album rozhodně patří k těm nejzásadnějším v mém životě. Uvědomil jsem si, že tohle je hudba, kterou miluju,“ vypráví.

  Druhý zásadní milník byla deska Clarity (1999) od Jimmy Eat World: „Tahle nahrávka mi otevřela oči – do té doby jsem poslouchal hlavně hodně hlasitou a agresivní hudbu s minimem melodie.“

  Zajímá nás Davidův pohled na dnes již patnáct let starou desku Box Car Racer. „Mám tu desku pořád rád. Celý vznik byl pro mě velkým zážitkem – přišel jsem z malé HC kapely Over My Dead Body do skupiny, která konečně někoho zajímá. Od mládí jsem poslouchal Operation Ivy a Rancid a najednou je Tim Armstrong z těchhle kapel s námi ve studiu a nahráváme společnou písničku. To je neuvěřitelný.“

  V Americe není úplně běžné, že si můžete dát dobré espresso – Davidova kavárna je spíše výjimkou. „Nikdy jsem nepil alkohol, neměl jsem ani pivo. Vždy, když jsme jeli na tour, hledal jsem místa s dobrou kávou. Pití kávy je moje dospělá společenská aktivita,“ vysvětluje to.

  Od kavárny volá kolega, že je potřeba zařídit nějaké věci – David se omlouvá, loučíme se. San Diego je krásné město, které rozhodně stojí za návštěvu. Příště dáme i Zoo a selfie s Cameron Diaz. A možná chytneme i Toma.

  Do San Diega dorážíme po půlnoci, ubytování nacházíme v místním motelu a rychle spěcháme na nejbližší čerpací stanici pro zásoby (alkohol se totiž v Kalifornii dá koupit nejpozději do dvou hodin ráno). Do pozdních nočních hodin sedíme na zápraží a připravujeme plán na další den.

  Cílem naší výpravy je David James Kennedy. Člověk, který ví, jak se z Toma DeLonga, teenagera v kraťasech vyprávějícího anekdoty častokrát spadající do kategorie fekálního humoru, postupem let stala osobnost, která se realizuje v široké škále uměleckých směrů od hudby přes nezávislý film až po psaní knih a všechny svoje kreativní projekty zaštiťuje pod hlavičkou To the Stars.

  Vedle Blink je DeLong již deset let spojen s Angels and Airwaves, se kterými vydal pět dlouhohrajících desek a několik EP. To poslední nazvané Chasing Shadows vyšlo letos v dubnu. Naplno se na něm projevil jako hudební vizionář, který hudbu bere jako díl skládačky doplňující celkové umělecké dílo. Ideálním příkladem je dvojalbum Love, které je spjato pupeční šňůrou se stejnojmenným filmem, za jehož vznikem také stojí. V současné době tráví nejvíce času psaním knih (Sekret Machines, Poet Anderson či Strange Times) a také prací na novém filmu.

  Tom, stejně jako všechno kolem něj, je pevně spjat s rodným San Diegem. A to byl také hlavní důvod naší návštěvy. San Diego působí klidným, až lázeňským dojmem – krásné počasí, spousta parků, dlouhé pláže a stále usměvaví lidé. Pro nás je však důležitý fakt, že se zde před lety dali dohromady Blink-182.

  Hned ráno vyrážíme do starého města na snídani. Pravou americkou (rozuměj mexickou) snídani – vepřové carnitas, quesadilla a tacos. Po krátké obhlídce a nákupu indiánského koření vyrážíme do kavárny James Coffee, kterou vlastní právě David James Kennedy – kávu máme rádi (navíc narazit v US na dobré espresso není úplně lehké). David je spolužák DeLonga ze střední školy a od roku 2001 také jeho spoluhráč. Nejdříve v Box Car Racer, se kterým vydali stejnojmenné album (2002), a pak i v Angels and Airwaves. Díky aktuální koncertní pauze AvA, která trvá od roku 2013, si David před časem otevřel svoji kavárnu ve čtvrti, které se říká Malá Itálie.

  Po příchodu nás David prosí, zda rozhovor můžeme udělat až po desáté večer. Od osmi je totiž v kavárně literární večer věnovaný poezii místních autorů, který si nechce nechat ujít. Jsme zvaní.

  Odpoledne vyrážíme do pobřežního městečka Encinitas, které leží cca čtyřicet kilometrů od San Diega. Přímořské letovisko je rájem surfařů a skaterů a také zde sídlí To the Stars. Zhmotnění kreativních vizí Toma DeLonga. Parkujeme na adrese, trošku bloudíme, až nacházíme malý dřevěný domek, ve kterém je malinký obchůdek s ještě menší prodavačkou. Za prosklenou stěnou je nevelký open space, ve kterém je místo pro pět zaměstnanců. Na ploše cca 5 x 5 metrů čtverečních najdete průřez uměleckým životem pana majitele.

   
   
   

  1

  1

 
×
Čtete:
2016/5
Angels & Airwaves: Po stopách Blink-182

Story

Richard Ashcroft

Mainstream sežral naši kulturu

Trip

At The Drive-In

Bolest, slast a husí kůže

Rozhovor

Gage

Bavte se. Beng!

Fakta

Eric Clapton

Jak se sklář stal kytaristou

Rozhovor

The Neighboorhood

Image je stejně důležitá jako hudba

Story

PJ Harvey

Koho bolí realita

Kvíz

Headliner test

Heavy

Natvrdo

Hip Hop

Elementy ulice

Folk 1/2

Bez cancáku

Folk 2/2

Martina Trchová

Bráním se označení písničkářka

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Radiohead

A Moon Shaped Pool

Recenze měsíce

Beyoncé

Lemonade

Recenze

19. 5. 2016

Recenze

5. 5. 2016

Duel

Atmo Music

Sen

SMS REC

SMS Recenze

Naživo

Headliner Ponton

Ponurý nářez

Naživo

Hans Zimmer

Surové pohlazení geniálního šílence

Naživo

CocoRosie

Přehlídka individuality

Naživo

Marpo

Největší show českého rapu

Naživo

Motown muzikál

Příběh soulu stojí za vidění

Naživo

KLARA.

Divoký křest podomácku

Naživo

Prague Conspiracy

Falešná hra na rock'n'roll

Naživo

Protomartyr

Spalující emoce

Památné dny

Stalo se...

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.