Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Novinky

Headparáda

Headparáda

Zaostřeno

Gaia Messiah

tvrdý holky jsou znovu spolu

Ve studiu

November 2nd

Zdrželi nás Reef

Zaostřeno

Street Food Rocks

Rock for People chce nabídnout nejlepší…

Pohled

Plastic People

aneb jak roztrhnout žížalu

Zaostřeno

Čistý festival

Můj soundtrack

Charlotte (Subways)

A6 umřu, všichni budou Kylie

Čerstvé (z)boží

Blacksheepboy

Dělat si svoje (v rouše beránčím)

Zaostřeno

Aerodrome

Metalová i punková vichřice pod střechou

Headliner 1/2

Midi Lidi

Přiznat vlastní slabost není slabost

Headliner 2/2

Give Masterpiece a Chance! Midi lidi píseň po písni

Headliner 1/3

Black Sabbath

A tak vznikl metal

Headliner 2/3

Black Sabbath

6,66 zásadních desek

Headliner 3/3

Ozzy Osbourne

48 památných výroků metalové legendy

Dotazník

Walk of The Earth

Spadlo mi na hlavu ukulele

TOP

Ty jsi zvíře (nebo kytka?)

Rozhovor

Eliza and the Bear

Nic úplně ujetého

Rozhovor

Oceán

Když chlapi brečí

Reportáž

Red Bull Flying Bach

Lidi na nás koukali skrz prsty

Insider

Gerry Leonard

Bowie mě hecoval

Téma

Radiohead

Po stopách mystéria

Rozhovor

Saul Williams

Rock for People hrozí hackerský útok

Rozhovor

Garbage

Zajímavé jsou chyby

Průvodce

Hard Rock Cafe

Madonna proti církvi i Hitlerovi

Televize

Videorama

Enface

Sun Kil Moon

Namyšlený sprosťák?

Rozhovor

Kovadlina

žádná debilní hierarchie part

Jackie Crash

Zebrahead

Nein! Scheisse! Nech ten autobus!

Art

7 nej pop punkových obalů

Příběh

Rodriguez

záhadná ikona revolty

Songstory

Ego

Žijeme len raz

Rozhovor

Suzanne Vega

Věřím na osudové okamžiky

Portrét

Paul McCartney

5 neznámých tváří Brouka

TOP

Druhé housle

10 zpěváků, kteří začínali jako křoví

Rozhovor

Kodaline

Zajímají nás skuteční lidé

Story

Roxette

Konec popové legendy

Insider

Vojtěch Lindaur

Lucie je pro holčičky!

Rozhovor

Protomartyr

Moc chlastám, kouřím a jsem tlustej parchant

 • text VOJTA TKÁČ

  foto Angel Ceballos, Zak Bratto

  Protomartyr

  MOC CHLASTÁM, KOUŘÍM A JSEM TLUSTEJ PARCHANT

   

  7

   

  rozhovor

  1

 • Jsou hlasití a neučesaní. Zároveň ale svými texty i emocemi nutí k rozjímání nad životem. Detroitská post-punková sebranka Protomartyr v čele s Joeym Caseym podruhé přijela do Prahy. Frontman v saku s cigárem vypadá jako nenápadný týpek, v jeho hlavě se ale rodí poetické hudební nápady.

  Dav zběsile hází lokty do rytmu hutné basové linky a Krymská ulice v pražských Vršovicích se zabarvuje do špinavého kabátu post-punku. Návštěvníci Basement Baru i instrumentalisti na pódiu působí spokojeně. Zpěvák Joey Casey se ale neusmívá, jako by byl duchem jinde a na koncertu se mu něco nepozdávalo. Po skončení show se prochází prostory klubu, kouří cigáro a nasazuje si svou typickou černou čepici. Jeho o deset let mladší kapelní kolegové sedí u stolu a povídají si s fanoušky, frontman kouká upřeně před sebe a prohlíží si dekorace i reklamy na zdech. Mám neutuchající chuť zeptat se, jaký má z dnešního večera pocit. „Joey, neměl byste deset minut? Něco bych vám chtěl,“ ptám se zamyšleného umělce. „Za chviličku odjíždíme, ale jo. Sejdeme se

  venku,“ usmívá se a kontroluje hodinky. Casey odchází do backstage pro další cigaretu a já vyrážím před klub na noční Krymskou. Má první otázka je jasná…


  Bavil vás dnešní koncert?

  Prahu mám rád, už jsme tady jednou hráli. Seděly mi menší prostory tohohle klubu i dnešní publikum… vlastně až na pár opilých zuřivců.


  Všiml jsem si, že se na ně koukáte trochu naštvaně. Vadí vám, když někdo pod pódiem až nepřiměřeně šílí?

  Samozřejmě mám tuhle reakci rád, ale vše musí mít své zásady. Nechci se stavět do pozice „vůdce davů“ a někoho poučovat.

   
   

  7

  rozhovor

  2

 • Když před sebou máte od začátku nadšený dav, ovlivní to vaše rané muzikantské snažení spíš k horšímu

   

  Protomartyr dokážou davy rozvášnit mnoha způsoby.

  Protomartyr – Want Remover

   

  O detroitské scéně říkáte, že ji tvoří mnoho talentovaných kapel, ale nikdo se o ně nezajímá. Muzikanti tak dostanou pocit, že hrají ve vakuu sami pro sebe. Vy jste mezi ně ale nepatřili, nebo ano?

  Rozhodně patřili a stále patříme. V Detroitu je opravdu plno skvělých kapel, ale docela chabé publikum. To může znít smutně, ale na druhou stranu jde o nejlepší školu. Když před sebou máte od začátku nadšený dav, ovlivní to vaše rané muzikantské snažení spíš k horšímu. Znám několik osobitých

  Vaše aktuální album The Agent Intellect navíc zní o něco naštvaněji než předešlá tvorba. Paradoxně ale působí i víc osobně.

  Řekl bych, že by se všechny tři naše desky daly považovat za osobní a emočně naštvané. Tenhle dojem způsobil hlavně fakt, že jsme se zlepšili jako muzikanti a náš zvuk je podstatně čistější než dřív. Proto na nové nahrávce vztek i jistá osobní rovina vynikly víc.

  Hudba Protomartyr a především váš baryton ale přece jen má tendenci lidi takhle rozvášnit. Není to přirozená reakce?

  Asi máte pravdu. Koncerty, na které nejradši vzpomínám, byly plné moshpitů. Ale s určitými pravidly, díky kterým rozvášnění fandové nikomu nevadili a nerušili zážitek. I bez brýlí v takových případech v davu vidím plno spokojených obličejů. Dnešek určitě nebyl špatný, jen se to v určitých momentech trošku vymklo kontrole.

  V moshpitu by se měl dav každopádně řídit nepsanými pravidly, které jsem se naučil na koncertech jako mladej pankáč. Štve mě, když se tohle poruší a vznikne neřízený chaos. Nejvíc mě vytáčí, když vidím holky, které by chtěly stát vepředu, ale násilné lokty nějakých týpků je vytlačí někam na stranu. Kdybych chtěl sledovat naši show, asi bych si dopředu, upřímně, nestoupl.

   
   

  7

  rozhovor

  3

 • formací, které by se díky turné po Státech proslavily, ale doma po nich neštěkne pes. Má to svůj čas. Na Detroitu je zkrátka skvělé, že se skupina může naživo vyhrát a vypracovat. Tak jako my v dobách, kdy jsme stáli za hovno.


  Někdy v těchhle dobách jste prý jel autem s vaší matkou a v rádiu začali hrát Protomartyr. Údajně tehdy poprvé slyšela vaši hudbu, je to pravda?

  Ano, už jí je okolo osmdesáti let. Jako dítě jsem nikdy nezpíval, máma navíc dost zapomíná, takže ji song v rádiu o to víc překvapil. Ani se nedivím, i mně připadá bizarní, že zpívám. Nepovažuju se za zpěváka. Moje maminka na rozdíl ode mě vždycky ráda zpívala, přestože jí to nikdy moc nešlo. Patří proto mezi mé hlavní inspirace. Naučila mě, že člověk může zpívat, aniž by to uměl.

  Pochvala od rodiče je navíc tou největší formou uznání.

  S tím souhlasím, písnička se jí tehdy líbila, což mi udělalo radost. Vždy byla úžasnou matkou, ale teď si bohužel prochází složitějším obdobím kvůli zdraví. Ale jo, tyhle momenty mě těší.


  Kdo kromě mámy vás zásadně inspiruje ve zpívání?

  Co se zpěvu týče, vždycky se mi líbil Shane MacGowan z The Pogues. Fascinovalo mě, že disponuje překrásným, ale zároveň špinavým a poškozeným hlasem. Já osobně se do hudební historie zapíšu snad jen proto, že vlastně zpívat neumím.


  Opravdu si o sobě myslíte, že jste špatný zpěvák?

  Ano, existují zástupy mnohem lepších

   
   

  7

  rozhovor

  4

 •  

  Joey tvrdí, že je špatný zpěvák. My si to nemyslíme, posuďte sami.

  Protomartyr živě v A Take Away Show

   
   

  zpěváků, s nimiž se nikdy nemůžu rovnat. Občas lidem jejich hlas závidím. Můj problém spočívá v tom, že se o své hlasivky nestarám, moc chlastám, kouřím a jsem tlustej parchant. No a z téhle kombinace se snažím vytěžit maximum.


  Nedávno jste vypustili nový videoklip k songu Dope Clouds – chlapec uvězněný v telefonní budce a parta šikanujících puberťáků okolo. Docela noční můra, jak vás to napadlo?

  Videa nám nikdy moc nešla. Tentokrát ale za klipem stojí profík, se kterým jsme se nedávno seznámili. Jmenuje se Lance Bangs a spolupracoval třeba na seriálu a filmech Jackass…

  Je to ten kameraman, který každou chvíli zvrací?

  Přesně tak, jde o opravdu velké zvíře mezi dokumentaristy. Je mnohem větší hvězda než lidi, se kterými jsme předtím spolupracovali. Líbí se mu naše hudba a sám nabídl, že by nám rád natočil videoklip. Za svou práci vydělává šílené prachy, pro nás ale vše udělal zadarmo, jen kvůli lásce ke kapele! Ve videu jde tedy o umělecké vyjádření, které pochází čistě z jeho hlavy a hrají v něm mimochodem i jeho děti. Měli jsme štěstí, že s námi chtěl spolupracovat takový talent.


  Kromě hudební kariéry a koncertování po celém světě máte stále „normální“ práci v Detroitu. Co přesně děláte?

  Nejdřív jsem pracoval v jednom divadle určeném hlavně seniorům, tam jsem poznal

   
   

  7

  rozhovor

   
 •  

  Nový videoklip kapele natočil Lance Bangs. Zvracející kameraman z Jackass.

  Protomartyr – Dope Clouds

   

  Většina mladších kapel si dneska kvůli internetu hovno vydělá, proto musí mít bokem ještě jinou práci

  To je pro comedy club asi docela netypické.

  Práci jsem bral vážně, dělal jsem u pokladny. Schválně jsem se tvářil vážně, aby lidem došlo, že zábavu a vtípky zažijí až vevnitř. Jakmile u mě vysolí peníze za lístek.


  Práci jste tedy nedávno ukončil. Takže už se chcete hudbě věnovat na sto procent?

  Ano, strávili jsme měsíc hraním po Evropě,

  kytaristu Grega. Naší pracovní náplní bylo v podstatě jen otvírat dveře a hosty s úsměvem vítat. Byl to příšerný džob. Jakákoli práce, kde vás může nahradit takřka kus dřeva, stojí za prd. Před nedávnem jsem skončil práci v jednom divadýlku, respektive v komediálním klubu. Dělal jsem tam dlouho. Myslím, že mě měli rádi, protože jsem se tam jako jediný člověk nesnažil být vtipný.

  Vaše turné se blíží ke konci. Líbilo se vám v Evropě?

  Rozhodně. V každém státě jsem se snažil aspoň trošičku poznat tamní kulturu. Což bylo často velmi složité, protože jsme tam strávili třeba jen jeden den. V zahraničí se snažím nechovat jako typický tupý Američan. Jsem spíš tichý, vnímavý a respektuju zvyklosti, i když jim občas nerozumím. Navíc mi víc chutná evropské jídlo, teda až na Německo! Jet šňůru po Evropě považuju za velikou poctu a moc si to užívám.

  předtím jsme projeli skoro celé Spojené státy. Takže už tyhle dva životy nešly skloubit. Většina mladších kapel si dneska kvůli internetu hovno vydělá, proto musí mít bokem ještě jinou práci. Tipuju, že muzikanti v České republice to mají podobně. V comedy clubu jsem prožil mnoho let a je dost možné, že se tam za pár měsíců vrátím a budu prosit, aby mě vzali zpět. Ale snad ne…

   
   

  7

  rozhovor

  6

 •  

  Protomartyr

   

  Post-punková čtveřice Protomartyr vznikla v roce 2008 z několika kapel úzce propojené detroitské scény. Zpěvák Joey Casey se s kytaristou Gregem Aheem seznámil v michiganském divadle, kde společně pracovali jako portýři. Debutové album No Passion All Technique z roku 2012 hýřilo emocemi, neučesanou energií a rychle vzbudilo pozornost mnoha hudebních médií. Od té doby formace vydala dvě další alba, aktuální The Agent Intellect jí přineslo znatelnější komerční úspěch a z poloprázdných detroitských klubů Protomartyr definitivně teleportoval do nacpaných klubů po USA i Evropě. Frontman Casey je pro charakteristický baryton přirovnáván k největším hrdinům svého žánru, jako jsou Ian Curtis z Joy Division nebo Mark E. Smith z The Fall.

   
   
   

  7

  rozhovor

  7

 
×
Čtete:
2016/6
Protomartyr: Moc chlastám, kouřím a jsem tlustej parchant

Ženský element

Meghan Trainor

Úspěch skrze boky

Kvíz

Headliner test

Heavy

Natvrdo

Hip Hop

Elementy ulice

Folk

Bez cancáku

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

ANOHNI – Hopelessness

Transgenderová vize beznadějného světa

Recenze

Recenze 2. 6. 2016

Duel

Eddie Stoilow

Jupiter

SMS REC

SMS Recenze

Naživo

Mumford&Sons

Euforie napříč arénou

Naživo

AC/DC

Axl to ustál

Naživo

Mika

Duhový kabaret radosti

Naživo

Noc lovců

hon na jedinečnost

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Festivaly 2016

Festivaly 2016

Festivaly 2016

Červen

Festivaly 2016

Červenec

Festivaly 2016

Srpen – Září

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.