Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

5 otázek pro Skyline

Co poslouchá...

Iva Pazderková

Čerstvé (z)boží

20 Minutes

Headliner 1/3

Tata Bojs

Headliner 2/3

Tata Bojs

Headliner 3/3

Tata Bojs

Téma 1/2

Mladí a debilní?

Téma 2/2

7 milionových klipů

Rozhovor

Editors

En Face

Chris Cornell

Tajemství

Odmaskování

 •  

  1

  3

  2

  4

  5

  6

  7

  11

  12

  8

  9

  10

  Hitparády v rukou robotů

  Homosexuální sarančata

  Tancující hmyzáci

  Spící králík

  Mickey na party

  Futurismus z Polska

  Kultovní očaři

  Na ptáky jsme krátký

  Kuchař v klubu

  Z obskurního hororu

  Schovaní jen na půl

  Doktoři z pódia

  Daft Punk

  The Locust

  The Bloody Beetroots

  Sleep Party People

  Deadmau5

  Bokka

  The Residents

  The Knife

  kittchen

  Slipknot

  Holywood Undead

  Clinic

   
   
   
   
   

  Daft Punk – Get Lucky

   
   
   
   
   

  The Locust – AOTKPTA

   
   
   
   
   

  The Bloody Beetroots – Out of Sight

   
   
   
   
   

  Sleep Party People – I‘m Not Human At All

   
   
   
   
   

  Deadmau5 – „EDM crap“

   
   
   
   
   

  BOKKA – Reason

   
   
   
   
   

  The Residents – Man‘s World

   
   
   
   
   

  The Knife – Heartbeats

   
   
   
   
   

  Kittchen – Zamilovaný

  text Veronika ondečková, foto profimedia

  Identita elektronického dua z Francie už sice není neznámá, přesto jeho členy většina světa nezná jinak než jako futuristické robotické postavy. Sami Daft Punk vznik androidího alter ega přisuzují mysteriózní nehodě. „Pracovali jsme zrovna ve studiu, když náhle došlo k výbuchu. Ztratili jsme vědomí, a když jsme se probrali, zjistili jsme, že se z nás stali roboti,“ opakují svou historku. V jiném rozhovoru však připustili, že svou roli sehrál stud a také snaha předejít prolínání soukromého života s profesionálním.

  Masky a jiné vizuální doplňky nejsou výsadou elektronické scény, své zástupce mají i ostatní žánry, včetně undergroundu. Grindcoreoví The Locust se transformují do hmyzu, konkrétně do sarančat. Bizarní stejnokroj je pro kapelu antimódním manifestem, ale také způsobem, jak povýšit show na další úroveň a reflektovat lásku k science fiction, politický terorismus a homosexuálně orientovanou erotiku.

  Symbolem projektu, za jehož zrodem stojí Ital Sir Bob Cornelius Rifo, se staly tvrdé taneční pecky s rockovým nábojem a také maskami připomínajícími démonického Spidermana. Jejich význam je dle Rifa ikonografický. „Mým záměrem bylo přimět fanoušky k rozvíjení fantazie a vlastní interpretaci našich vizuálů,“ říká. Své příznivce The Bloody Beetroots zapojují i do samotného tvůrčího procesu. Letos v srpnu totiž vyhlásili soutěž o nejlepší design hmyzí kukly. Na výherce čeká 1500 dolarů a vybrané návrhy se objeví na koncertní scéně.

  Název dreampopové kapely sice asociuje, že jde o mnohačlenné uskupení, jejím jádrem je však jediný člověk, dánský multiinstrumentalista Brian Batz, který v jejích začátcích bojoval s trémou ze živého hraní. Překonal ji až s pomocí králičí masky, do které oblékl i spolupracující muzikanty. I když prý Batz dřívější paniku překonal, skupina i nadále vystupuje jako králičinec, aby podpořila halucinogenní atmosféru koncertů.

  EDM čaroděj, vlastním jménem Joel Thomas Zimmerman, se proměnil v kultovní myší postavu dílem náhody. Jednoho dne objevil uvnitř svého počítače chcíplou myš. Historka o překvapivém nálezu se začala virálně šířit na internetu, až Joela nikdo nenazval jinak než „ten týpek s mrtvou myší“. Na základě toho si pak změnil uživatelské jméno na Deadmau5 a uchytilo se i jako umělecký pseudonym. Jeden z nejznámějších designů jeho masky navrhli fanoušci.

   
   
   
   
   

  Velkoryse pojaté vizuální ztvárnění pódiové show v poslední době nabídli například polští Bokka, kteří vystupují ve futuristických maskách a kostýmech. Mystérium, které kolem sebe vytvořili, sahá i mimo pódium. Kapela nesdílí žádné informace o své identitě nebo historii a trvá na tom, že veškerá pozornost posluchačů se má zaměřovat pouze na hudbu.

  Asi nejznámější kapelou, která tajnůstkaření dotáhla k dokonalosti, jsou The Residents, průkopníci experimentálního rocku s přesahem do divadla a výtvarného umění. Za dekády své existence nikdy otevřeně nepřiznali, kdo za projektem skutečně stojí, a svoji pravou tvář skrývali za řadu pozoruhodných masek. Notoricky známým vizuálem se stala kombinace fraku s oční bulvou místo hlavy.

  Švédské sourozenecké duo známé jako The Knife na svou tvář pevně usadilo ptačí masky podobné těm, jaké jsou k vidění na karnevalu v Benátkách. Skupina jimi dotvářela svůj experimentální sound, vlastní severské elektronice. V loňském roce po patnácti letech oznámila ukončení činnosti.

  Kontroverzní metalisté, ověnčení cenou Grammy, si osvojili hororovou estetiku natolik, že se na veřejnosti dlouhá léta neobjevovali bez svých obskurních masek. V kapele se navzájem dokonce přestali označovat jmény, ale vystačili si pouze s čísly. K překvapení všech své maskování sejmuli poprvé až v souvislosti s tragickým úmrtím baskytaristy Paula Graye, který zemřel na předávkování. Stalo se tak pouze na okamžik, aby mu tím vzdali hold. Fanoušci své oblíbené muzikanty v civilu nepoznali.

  Všichni členové této rapmetalové kapely vystupují pod pseudonymy a během svých show vystupují v unikátních maskách. „Na začátku jsme se snažili vyhnout tomu, aby lidé věděli, jak vypadáme. Když nosíte masku, můžou si pod ní lidé představit, cokoli chtějí. V době, kdy světu vládne internet, je ale zůstat anonymní prakticky nemožné,“ myslí si kytarista J Dog. I proto skupina nebere anonymitu tak vážně a občas se při koncertech vrací ke svému opravdovému já.

  Indierocková skupina Clinic z Liverpoolu na sebe upozornila tím, že svůj název zosobnila i způsobem své prezentace, ke kterému zvolila chirurgický plášť a roušku. Frontman Ade Blackburn uvedl, že tento převlek měl sloužit ke zpestření koncertů a mimo jiné také jako pocta slavným The Residents.

   
   
   
   
   
   
   

  Slipknot – Psychosocial

   
   
   
   
   

  Hollywood Undead – We Are

   
   
   
   
   

  Clinic – Come Into Our Room

   
   
   
   

  I tuzemská hudební scéna má svého maskovaného představitele. Melancholický písničkář Jakub König svou transformaci do kuchaře Kittchena neměl na začátku důsledně promyšlenou, přesto k němu maska rychle přirostla a dlouho se díky ní udržel v anonymitě. „Je to samozřejmě legrační, když přijdeš do klubu a nandáš si masku. Je to trochu trapné a lidi se na tebe koukají divně, ale na druhou stranu je to zábava, zajímavý rituál, který mi pomáhá v řadě věcí,“ chválí si svou podivnou kuchařskou čepici.

   
   
   

  odmaskování

  Skrývání tváře z uměleckého nebo jiného popudu je mezi muzikanty oblíbenou kratochvílí. Headliner pro vás vybral tucet nejvýraznějších zakuklenců posledních let a zjišťoval, o co jim, sakra, jde.

  tajemství

   

  1

  1

   
 
×
Čtete:
2015/10
Odmaskování

Téma 1/2

Bára Poláková

Téma 2/2

Jan P. Muchow

Retro

Rod Stewart

TOP

6 nej Lany Del Rey

Fenomén 1/2

Busking

Fenomén 2/2

Busking

Rozhovor

Michal Ambrož

Art

7 nejlepších vědeckých obalů

Headliner 1/2

Hurts

Comeback

The Libertines

Headliner 2/2

Hurts

Tip

Struny podzimu

TOP

10 nenáviděných dětí

Rozhovor

Richard Müller

TOP

Richard Müller

Story

Soak

Čerstvé (z)boží

WLW8

Rozhovor

Joe Satriani

Story

John Newman

Rozhovor

Jim Adkins

Seriál

Wohnout vs. Vypsaná fiXa III

Obrazem 1/6

Hudební léto 2015

Obrazem 2/6

Jan Nožička

Obrazem 3/6

Adam Hencze

Obrazem 4/6

Kryštof Kalina

Obrazem 5/6

jakub Macháček

Obrazem 6/6

Petr Klapper

Rozhovor

Jaroslav Uhlíř

Songstory

Jaroslav Uhlíř

Čerstvé (z)boží

Apollinaire

Enface

Disclosure

Rozhovor

No Name

Insider

Štěpán Suchochleb

Test

H-D Kvíz

Story

Vendula Kašpárková

TOP

007 skladeb, které musíte slyšet

Film

Filip Topol neznámý

Ženský element

Adele

Televize

Videorama

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Vyprávěj

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM 1/2

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Recenze měsíce

New Order

Recenze

15. 10.

Recenze 1/2

1. 10.

Recenze 2/2

1. 10.

Duel

Cocote Minute

SMS REC

SMS/RECenze

Naživo

Melvins

Naživo

The Soft Moon

Naživo

Joe Bonamassa

Naživo

Enter Shikari

Naživo

Apocalyptica

Naživo

Soak

Naživo

Mans Zelmerlöw

Naživo

Lollapalooza

Naživo

James Harries

Naživo

Teepee, Václav Havelka III, Reublic of Two

Naživo

Sufjan Stevens

Naživo

Rapmasters

Naživo

Chinaski

Naživo

Please The Trees

Naživo

Euroconnections

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.