Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

5 otázek pro Skyline

Co poslouchá...

Iva Pazderková

Čerstvé (z)boží

20 Minutes

Headliner 1/3

Tata Bojs

Headliner 2/3

Tata Bojs

Headliner 3/3

Tata Bojs

Téma 1/2

Mladí a debilní?

Téma 2/2

7 milionových klipů

Rozhovor

Editors

En Face

Chris Cornell

Tajemství

Odmaskování

Téma 1/2

Bára Poláková

Téma 2/2

Jan P. Muchow

Retro

Rod Stewart

TOP

6 nej Lany Del Rey

Fenomén 1/2

Busking

Fenomén 2/2

Busking

Rozhovor

Michal Ambrož

Art

7 nejlepších vědeckých obalů

Headliner 1/2

Hurts

Comeback

The Libertines

Headliner 2/2

Hurts

Tip

Struny podzimu

TOP

10 nenáviděných dětí

Rozhovor

Richard Müller

 • Richard Müller

  Nechci kšeftovat se svým životem

  text Václav Trávníček

  foto Lukáš Kimlička

   

  7

   

  rozhovor

  1

 • Už za pár dní vyjede na další turné. Tentokrát však s nostalgickým nádechem. Zpěvák Richard Müller složil nový koncertní repertoár téměř výhradně z písniček svého dávného parťáka Jaroslava Filipa, který pro něj napsal největší hity. A který ho před patnácti lety nechal uprostřed běhu samotného.

   

  Celé září s kapelou usilovně zkoušel, aby začátkem října mohli nový program předvést živě. Do Česka se turné s názvem 15 rokov bez Filipa dostane 31. října, kdy vystoupí v Olomouci. My jsme zpěváka přepadli uprostřed zkoušek v jeho bratislavské základně a hovořili mezi kvantem ocenění za prodaná alba, zatímco kapela na něj trpělivě čekala u nástrojů.


  Chybíš mi, Jaro, napsal jste před lety na booklet desky 01. Platí to pořád?

  Platí to pořád stejně. Každý člověk je nenahraditelný a v případě Jara to platí dvojnásob. Kolikrát mě něco napadne a chtěl bych na to znát jeho názor. Zeptat se, co si o tom myslí. Bohužel už to nejde.

  Vybavíte si ještě, jak jste se seznámili?

  Dělali jsme ve stejném rádiu. V neděli od osmi do deseti měl program Jaro, od deseti do půlnoci já.


  Takže jsme se potkat museli...

  ... i kdybychom nechtěli. Já před deskou 33 vydal album Neuč vtáka lietať, na které jsem složil veškerou hudbu. Tentokrát jsem to chtěl udělat naopak. Vydat album, kde bych měl všechny texty, ale o hudbu by se postaral někdo jiný. Všichni potenciální spoluautoři se k tomu stavěli skepticky, jen Jaro už druhý den ráno přišel se třemi písničkami a jedna byla lepší jak druhá. Takhle se to vyvíjelo další tři měsíce, v jejichž průběhu jsme napsali šedesát skladeb.

   
   

  7

  rozhovor

  2

 •  

  Jedna z prvních společných písniček Müllera a Filipa pojednávala o hulení.

   
   
   
   

  Richard Müller – Cigaretka na dva ťahy

   
   

  Tento song má Müller od svého kamaráda nejraději.

   
   
   
   

  Richard Müller – Milovanie v daždi

   

  Boba Dylana v Praze. Ta písnička nikdy nespatřila světlo světa, i když jsme se pokoušeli ji udělat různým způsobem.


  Proč to nevyšlo?

  Nevím. To jsou věci mezi nebem a zemí, které se dají těžko definovat.


  Vyhovoval vám Filipův pracovní režim?

  Jaro vyžadoval, abych mu dal vždycky všechny texty najednou. Nechápal, že bych mu je jinak nosil postupně. Byl dítě, chtěl mít všechno pohromadě a hrát si s tím. Písničky skládal většinou pozdě v noci, vypil u toho hodně kávy a vykouřil hodně cigaret.


  Kterou jeho skladbu máte nejradši?

  Asi Milovanie v daždi. Líbí se mi Jarova hudba i můj text. Myslím, že v tomhle případě si všechno sedlo.

  Jak vaše spolupráce vlastně probíhala?

  Prostě jsem napsal text a donesl ho Jarovi na zhudebnění.


  Milan Lasica tvrdí, že Jaro Filip byl schopný zhudebnit i telefonní seznam…

  To je docela hezký bonmot. Ale v podstatě je to pravda. Jaro měl neskutečný talent a byl enormně pracovitý.


  Existuje text, který vám nezhudebnil?

  Na deskách vyšly úplně všechny texty, které jsem kdy Jarovi dodal. Kromě jednoho. Jmenuje se Desať tisíc árijcov a je o koncertě

  Co se s nimi stalo?

  V průběhu let vyšly na deskách. Odpad byl nulový.

   
   

  7

  rozhovor

  3


 • Kromě hudby vám Jaro Filip napsal text k velkému hitu Spočítaj ma. Byla to výjimka, nebo psal texty standardně?

  Psal je velmi málo, ale vyskytla se tahle specifická situace. Napsal asi dva nebo tři texty, které jsem pro změnu zkusil opatřit hudbou já.


  Kdy vás napadla myšlenka vyjet na turné s Filipovými písničkami?

  Když jsem si letos uvědomil, že Jaro je už neuvěřitelných patnáct let pryč. A že bych byl rád, kdybych mu mohl vzdát poctu a vzpomenout si na něj prostřednictvím koncertů, které budou dramaturgicky složené jen z jeho melodií. Kromě toho, co jsme napsali spolu, zařadíme i skladby, ke kterým napsal text pan Lasica. Všechny jejich společné desky byly famózní.


  Co vlastně obnáší uspořádat takové turné?

  Je to strašně moc práce. Hlavně ohledně shánění peněz. Je to velmi náročná činnost a obdivuji lidi v téhle i jiných agenturách, že se nevěnují něčemu jinému.


  Co je pro vás na koncertování vůbec nejlepší?

  Potlesk po poslední písničce. Je to úleva, že to dobře dopadlo.


  Míváte dodnes trému?

   

  Nejlepší je potlesk po poslední písničce. Je to úleva, že to dobře dopadlo

   
   
   

  7

   

  rozhovor

  4

 • Teď jsem v takové krizi tvorby, jdu zase zkusit napsat pár melodií

  Určitě. Ale spíš bych to nazval pnutím. Od rána, nebo kolikrát i den předem, cítím obavu, jestli to dobře dopadne. Když se koncert vydaří, je to nepopsatelně euforický pocit.


  Jakmile dokončíme tento rozhovor, připojíte se ke kapele a bude zkoušet repertoár. Máte vůbec čas psát nové písničky?

  Ano, ale je to takový pofidérní čas. Teď jsem v takové krizi tvorby, kdy pro mě jiní lidé napsali texty a já si jdu zase zkusit napsat pár melodií. Je to pestré a strašně mě to baví. Když mi nejdou texty, jde mi hudba. A naopak. Když se mi něco nedaří, oslovím na to jiného člověka. Nejsem až tak ješitný,

  abych na písničce, co zpívám, musel nutně mít autorský podíl.

  Zatímco deska Už byla elektronická, vaše poslední studiové album Ešte mělo spíše akustický háv. Jakým směrem se ubíráte nyní?

  To úplně neodkážu říct. Sám jsem na to strašně zvědavý. Je klidně možné, že uděláme autorské album se skupinou Fragile, se kterou jsme spolupracovali na projektu Hlasy. Ale to je všechno ještě hudba budoucnosti. Doslova.


  Když se rozhlédneme po téhle místnosti, po stěnách visí samé zlaté a platinové desky.

   
   

  7

  rozhovor

  5

 • Není to svazující?

  Není. Všechen ten úspěch přichází za desky, které byly vyprodukované úplně spontánně. Nikdy jsem se moc neohlížel nalevo ani napravo. Prostě jsem pokaždé udělal desku tak, jak jsem zrovna chtěl. A shodou okolností byla natolik úspěšná, že získala takovýto status.


  Znamená to pro vás něco?

  Je to příjemné. Kdo říká, že ne, kecá.


  Začínal jste jako novinář. Napíšete jednou paměti?

  Zatím pořád nemám chuť kšeftovat se svým životem. V každém případě bych rád někdy něco napsal, ale je otázka, jakou formou. Hrozně nerad bych přišel s nějakou bulvární směsí nesmyslů. Ale minimálně mám v plánu vydat texty. Myslím, že by to mohlo někoho potěšit.

   

  Richard Müller

  Slovenský zpěvák se narodil 6. září 1961 v Hlohovci. Začínal nejprve jako rockový novinář, psal do hudebních časopisů Populár a Gramorevue. V roce 1984 spoluzaložil skupinu Banket, ale největší popularitu zaznamenal až na sólové dráze. Spolupracoval s hudebníky jako Jaroslav Filip, Oskar Rózsa, Andrej Šeban nebo Ivan Tásler, známá je i jeho produkce s dvojicí Hapka-Horáček (Štěstí je krásná věc, Srdce jako kníže Rohan). Kromě různých kompilací, živých nahrávek a dalších projektů má Müller na kontě dvanáct sólových desek: První se jmenuje Neuč vtáka lietať (1992), zatím poslední nese název Ešte (2011). Müllerův osobní život je často tématem bulvárních listů, ovšem sám zpěvák si v minulosti koledoval různými drogovými aférami. Richard Müller má tři děti a jeho otcem byl herec Vladislav Müller, známý například z filmu Smrt si říká Engelchen.

   

  7

   

  rozhovor

  6

 • Věděli jste, že...

  … jeden z prvních velkých hitů Po schodoch napsal Müllerovi Vašo Patejdl z Elánu?

  … Müllerův hlas zní v titulní písni alba Hračky Wanastových Vjecý z roku 2000?

  … Richard Müller vášnivě fotografuje? V roce 2010 vydal knihu fotografií s názvem Enter. Předmluvu napsal Jan Saudek.

  … hitovce Nahý II předcházela její starší stejnojmenná sestra bez římské číslice? Ta ale měla pro text v polovině 90. let zákaz v rádiu.

  … zpěvákovy texty vycházejí často z osobního života? O vztahu stárnoucí popové hvězdy s lolitkou se vyzpíval v songu 21 rokov.

   

  Utajená deska z Facebooku

  Vzpomínkové turné na Jaro Filipa není jediný projekt, který Richard Müller na letošní podzim připravil. Zatímco jeho fanoušci skupovali vstupenky, slovenský zpěvák v tichosti dokončoval novou studiovou desku. Dostala název Sociální síť a Müller na ní spolupracoval s Michalem Horáčkem a Michalem Pavlíčkem. Sám zpěvák v rozhovoru pro Headliner přitom v otázce nového materiálu mlžil. Hvězdná trojice ale nakonec ambiciózní projekt dovedla do zdárného konce, vyjde s ročním zpožděním 9. října. Textaře Michala Horáčka k němu inspirovalo prostředí sociálních sítí. Podobně jako u Českého kalendáře napsal texty v žánru villonské balady a tentokrát je nechal zhudebnit Michala Pavlíčka z Pražského výběru. V podání Richarda Müllera jich vzniklo dvanáct. Desku otevírá i uzavírá skladba Někdo jiný interpretovaná dvěma různými způsoby. V souladu s jazykem sociálních sítí na ní posluchači najdou i lidovější jazyk včetně vulgarismů (jedna skladba se dokonce jmenuje V kyselý prdeli) a vedle Müllera se na albu objeví řada hostů – například Katarína Knechtová, Bára Basiková či František Segrado. Sociální síť není první případ, kdy vyhlášený český textař spojil síly s letos čtyřiapadesátiletým zpěvákem. Müller dříve hostoval na projektech dvojice Hapka – Horáček, v roce 2000 vyšla i úspěšná nahrávka Richard Müller & hosté s hity Srdce jako kníže Rohan, Nina Ricci nebo Baroko.

   
   
   

  7

  rozhovor

  7

 
×
Čtete:
2015/10
Richard Müller

TOP

Richard Müller

Story

Soak

Čerstvé (z)boží

WLW8

Rozhovor

Joe Satriani

Story

John Newman

Rozhovor

Jim Adkins

Seriál

Wohnout vs. Vypsaná fiXa III

Obrazem 1/6

Hudební léto 2015

Obrazem 2/6

Jan Nožička

Obrazem 3/6

Adam Hencze

Obrazem 4/6

Kryštof Kalina

Obrazem 5/6

jakub Macháček

Obrazem 6/6

Petr Klapper

Rozhovor

Jaroslav Uhlíř

Songstory

Jaroslav Uhlíř

Čerstvé (z)boží

Apollinaire

Enface

Disclosure

Rozhovor

No Name

Insider

Štěpán Suchochleb

Test

H-D Kvíz

Story

Vendula Kašpárková

TOP

007 skladeb, které musíte slyšet

Film

Filip Topol neznámý

Ženský element

Adele

Televize

Videorama

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Vyprávěj

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM 1/2

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Recenze měsíce

New Order

Recenze

15. 10.

Recenze 1/2

1. 10.

Recenze 2/2

1. 10.

Duel

Cocote Minute

SMS REC

SMS/RECenze

Naživo

Melvins

Naživo

The Soft Moon

Naživo

Joe Bonamassa

Naživo

Enter Shikari

Naživo

Apocalyptica

Naživo

Soak

Naživo

Mans Zelmerlöw

Naživo

Lollapalooza

Naživo

James Harries

Naživo

Teepee, Václav Havelka III, Reublic of Two

Naživo

Sufjan Stevens

Naživo

Rapmasters

Naživo

Chinaski

Naživo

Please The Trees

Naživo

Euroconnections

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.