-
text Jarda Konáš
foto Ilona Ignatova/Shutterstock.com,
amasterphotographer/Shutterstock.com
knih pro
dovolenou plnou muziky
8
Léto je tady a my stejně jako vloni přinášíme seznam knih s hudební tematikou, které se vyplatí přibalit s sebou do kufru. Ať už budete polehávat u moře, lézt po skalách, nebo odpočívat v kavárně, s následujícími tipy vás bude muzika doprovázet na každém kroku. A na každé stránce.
Trochu kostrbatý, ale přesný název. První vydání vzpomínek jednoho z nejuznávanějších tuzemských kytaristů vyšlo totiž v roce 2008 a končilo rozkolem v Pražském výběru. Pavlíček letos oslavil šedesátiny, což byl impuls k ohlédnutí a reedici jeho pamětí doplněných o události z posledních let. V novém vydání se hudebník vrací ke spolupráci s Václavem Havlem na filmu Odcházení, k nové studiové práci se Stromboli nebo vysvětluje, jak vlastně došlo k reunionu Pražského výběru.
Pavlíček podotýkající
1
Michal Pavlíček
Země vzdálené (doplněné o roky 2009–2015)
Poslední příspěvek do širokého portfolia knih o Led Zeppelin je biografie jejich frontmana z pera Paula Reese, novináře časopisu Q, Kerrang! a několika dalších tiskovin včetně deníku The Independent. Je důležité zdůraznit, že jde o neautorizovanou biografii. Ono to překvapivě nevadí, protože novinář nejde nijak do hloubky Plantova života, nepotřebuje historky z mejdanů ani popisovat složité vztahy s kolegy. Soustředí se především na zpěvákovu práci, kterou mapuje svědomitě. Od samotných začátků přes start sólové dráhy až po spolupráci s Allison Krauss, vše je tu popsáno tak pečlivě, jako bychom stáli vedle mistra Planta, zatímco kuchtí další dílo.
V Plantově kuchyni
2
Paul Rees
Robert Plant: Život
Konec loňského roku byl pro rock‘n‘roll černější než puk v tunelu. Nesmrtelný Lemmy nakonec odešel na pravdu boží. Zanechal nám po sobě jednu legendární kapelu, spoustu skvělých desek a také vynikající autobiografii, kterou se BB art rozhodlo po autorově smrti znovu vydat a vrátit na trh. Čtení této knihy je jízda zběsilá jako Ace of Spades a nechybí pořádná dávka přesně toho druhu humoru, jaký byste od Lemmyho čekali. Český název Motörhead může být trochu zavádějící, protože nejde o kroniku kapely. V originálu se kniha jmenuje White Line Fever a pojednává vyloženě o svém autorovi.
Ta nejlepší vzpomínka
3
Lemmy Kilmister
Motörhead
Trvalo to dlouho. Zatraceně dlouho. Čtvrt století odmítal Bruce Springsteen spolupracovat na knihách o jeho životě či kariéře a raději se soustředil na práci. Teprve novináři Peteru Amesi Carlinovi z The New York Times se konečně otevřel, a to se vším všudy. Autor biografie nejen že strávil spoustu času s „Bossem,“ ale měl přístup i k jeho spoluhráčům, rodině, přátelům, či dokonce bývalým milenkám. Výsledkem jeho práce je bezpochyby jedna z nejlepších knih, jaké kdy o Springsteenovi vyšly, a konečně také oficiální biografie, na které se zpěvák sám ochotně a výrazně podílel. Je radost číst takové texty!
The Boss pod lupou
4
Peter Ames Carlin
Bruce
Pravda, tuto knihu si s sebou asi na cestách tahat nebudete, protože jde o pořádnou bichli, ale v našem seznamu by rozhodně neměla chybět. Volvox Globator se totiž na konci loňského roku pustil do úctyhodné práce a vydal Depeche Mode: Monument, knihu, která mapuje příběh kapely nejen skrze slova, ale především díky bohatému obrazovému materiálu. Tak obrovskou sbírku fotek a relikvií na jednom místě dnes jinde neuvidíte. Osobitost a ducha knize dodává dvojice autorů Burmeister – Lange, původně fanoušci z Východního Německa, kteří neopomenuli zdůraznit fenomén kapely v tehdejším východním bloku.
Obrazová depeše
5
Dennis Burmeister & Sascha Lange
Depeche Mode: Monument
Vyjít jen o pár týdnů dříve, dostala by se tato kniha už do našeho loňského seznamu. Jde totiž o zajímavou sondu do historie svérázné scény moravské metropole. Od rock‘n‘rollu po novou vlnu, od Synkop 61 po Dunaj. Knihu kromě profilů důležitých kapel doprovází i komentáře mnoha osobností, které se na tehdejší československé alternativní scéně pohybovaly, a nabízí i pestrý obrazový doprovod včetně retrospektivy vydaných desek. Nechme se překvapit, zda za čtvrt století někdo bude podobným způsobem mapovat současnou brněnskou scénu. Kapely by byly. Příběhy o tahanicích s bolševikem a hledání vlastní svobody skrze hudbu v moři zákazů a cenzury už (bohužel či naštěstí?) ne.
Brno, město hudby
6
Petr Gratias
Decibely nad Brnem
Streisand. Prostý název, který mluví za vše. Ze jména zpěvačky Barbry Streisand se totiž stala značka. Jasná, čitelná, bezkonkurenční. Autorka se v textu zabývá převážně cestou, jakou musela hudebnice absolvovat, aby dosáhla svého nezpochybnitelného statusu, a co vše dělala od chvíle, kdy se stala slavnou a nepřestávala zářit. Nové vydání z letošního roku je doplněné o další kapitoly rozebírající především politickou angažovanost Streisand a také více zabrousí do jejího osobního života. Ten možná fascinuje řadu Američanů, přínos pro českého čtenáře je však v poutavém nahlédnutí do světa zaoceánského šoubyznysu. Kniha vyšla zatím pouze v angličtině.
Žena, která všechny zastínila
7
Anne Edwards
Streisand
Závěrem ještě jedna novinka, kterou si zatím vychutnají jen čtenáři ovládající anglický jazyk. Americký skladatel, producent a dýdžej Moby vydal své paměti. Nazval je Porcelain a mohli bychom je rozdělit na dvě části. V jedné mluví o sobě. O svém dětství, životě, práci, o veganství, alternativních životních stylech a dalších věcech, které Mobyho zajímají a je jejich neúnavným propagátorem. Druhá část knihy je ale poutavá bez ohledu na to, jaký vztah k Mobymu máte. Dočteme se v ní totiž, jaká byla newyorská taneční scéna v osmdesátých a devadesátých letech. Co se hrálo, komu patřila, jaké drogy frčely a jaké vztahy tam panovaly. Už kvůli tomu stojí Porcelain za přečtení.
Zpátky do klubů
8
Moby
Porcelain
1
1
top

Předchozí článek:
Aurora: Domov je zásadní

Další článek:
Videorama